Choć leży w pobliżu głównych tras turystycznych, pozostaje miejscowością dość słabo znaną. A szkoda, bo Szczytna ma się czym pochwalić, a czas spędzony na jej terenie dla nikogo nie będzie czasem straconym. Co warto wiedzieć na temat tej miejscowości? Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę w trakcie wycieczki po jej terenie?

Bon turystyczny 1000+

Z kart historii – Szczytna i jej dzieje

Dzieje tej miejscowości sięgają czasów średniowiecza, a pierwsze informacje na jej temat pochodzą z XIV wieku. Bliskość Czech oraz ważnych szlaków handlowych sprawiły, że Szczytna cieszyła się dobrym rozwojem. W XVI i XVII wieku zajmowała ona bardzo ważną rolę w lokalnej gospodarce, a działająca tu huta szkła była znana i ceniona na terenie Ziemi Kłodzkiej. Huta ostatecznie została zlikwidowana w 2014 roku, a nową szansą dla Szczytnej stała się turystyka. Miejscowość na może się przecież pochwalić dobrym zagospodarowaniem i malowniczą okolicą, a bliskość Gór Stołowych oraz tak znanych kurortów, jak Kudowa, Duszniki czy Polanica, bez wątpienia jest jej wielkim walorem. A jakie atrakcje mogą tu przyciągnąć turystów, marzących o wypoczynku w pięknej scenerii i kameralnej atmosferze?

Szczytna i jej atrakcje: to trzeba zobaczyć!

Choć w przewodnikach turystycznych o miejscowości tej pojawiają się dość lakoniczne wzmianki, każdy spacer po jej terenie może się dla nas okazać ciekawą przygodą. Z pewnością warto wybrać się na górę Szczytnik, z której roztacza się wspaniały widok na okolicę, warto też zatrzymać się przy górującym nad miejscowością zamku Leśna. Jest on ciekawa budowlą z XIX wieku, która zachwyca swą lokalizacją oraz majestatyczną, neogotycką sylwetką. Ta dawna rezydencja myśliwska należała niegdyś do Hochbergów i pierwotnie nosiła nazwę: Leśna Skała. I choć zamek pełni rolę domu pomocy społecznej, każdy z nas może zajrzeć do zamkowej kaplicy. Szczytna może się też pochwalić górską kalwarią, po której bardzo chętnie spacerują i wierni, i turyści, przyciąga też uwagę barokowym kościołem św. Jana Chrzciciela, który znajduje się w centrum miejscowości. A że we wnętrzu tej świątyni nie brak ciekawych dodatków, z pewnością warto zajrzeć do jego wnętrza.