Beskid Śląski – ciekawostki, o których warto wiedzieć
Beskid Śląski to pasmo górskie będące częścią Beskidów Zachodnich. Obejmuje tereny województwa Śląskiego oraz Małopolskiego.
Ze względu na bogactwo krajobrazów i atrakcji miejsce to jest doskonałym celem wyjazdów. Oto kilka ciekawostek, z którymi warto się zapoznać przed wyjazdem w rejony Beskidu Śląskiego.
Co warto wiedzieć o Beskidzie Śląskim? – 5 najbardziej interesujących faktów
- Na Skrzycznem skrzeczą żaby
Skrzyczne jest najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego. Wznosi się na wysokości 1257 m n. p. m. Nie każdy wie, skąd wzięła się nazwa tej góry. Źródła historyczne podają, że nazwa Skrzyczne ma związek z głośnym skrzeczeniem żab dochodzącym ze stawu, które można było usłyszeć na szczycie.
- U źródeł Wisły
Barania Góra jest drugim pod względem wysokości szczytem Beskidu Śląskiego. Nie jest to jednak jedyny fakt na temat tej góry, który warto poznać. To właśnie tutaj ma swoje źródło Wisła – najdłuższa rzeka w Polsce. Wbrew swej nazwie, to nie barany są najpowszechniej występującym na górze gatunkiem zwierząt. Szczyt nazywany jest zamiennie Górą Niedźwiedzi ze względu na wysoki odsetek występowania niedźwiedzi na jego terenach.
- Górska osada
Góra Tuł jest przedłużeniem pasma Czantorii oraz Stożka. To właśnie na jej obszarze dokonano ciekawego odkrycia archeologicznego. Odnaleziono tam pozostałości po osadzie z ok. VIII w. p.n.e. Miejsce to zalicza się do najwyżej położonych tego typu obiektów na terenie polskich Karpat.
Zainteresowała Cię ta atrakcja? W portalu e-szczyrk.pl przeczytasz więcej informacji na temat skarbów góry Tuł.
- Droga królów
Droga pod przełęczą Glinne znajdująca się na terenie miejscowości Węgierska Górka nazywana jest „cesarską”. Niegdyś była ona bowiem częścią Traktu Cesarskiego prowadzącego aż do Wiednia. Legenda głosi, że korzystał z niej sam król Polski.
- Jaskiniowy raj
Na terenie Beskidu Śląskiego znajduje około 180 jaskiń. Do najciekawszych z nich należy jaskinia Miecharska będąca drugą pod względem wielkości jaskinią w Beskidach. Zamieszkuje ją 6 różnych gatunków nietoperzy.
Podsumowanie artykułu o ciekawostkach Beskidu Śląskiego
Nie ma więc na co czekać. Czas spakować plecak i wyruszyć na odkrywanie niezwykłych terenów Beskidu Śląskiego.