Co warto zobaczyć w Kraśniku?
Kraśnik to jedna z ciekawszych miejscowości w rejonie Lublina, której warto poświęcić swój czas. To niewielkie miasto przyciąga długą historią oraz cennymi zabytkami, obok których nie można przejść obojętnie. Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę w trakcie wycieczki po jego terenie?
Kraśnik w pigułce. Co warto wiedzieć o tym mieście?
Kraśnik leży na terenie województwa lubelskiego, w miejscu, gdzie przed wiekami łączyły się ze sobą bardzo ważne szlaki handlowe. Już w XIV wieku istniało tu miasto, należące do rodziny Tęczyńskich. W początkach XVII wieku miasto trafiło w ręce Zamoyskich i stało się częścią ich wielkiej Ordynacji. Sporo strat przyniosły miastu burzliwe wydarzenia związane z wojnami prowadzonymi w XVII wieku, przy czym szczególnie dotkliwy dla Kraśnika okazał się potop szwedzki. Powstanie styczniowe doprowadziło z kolei to upadku miasta, co skutkowało pozbawieniem go praw miejskich. Trudnym okresem był też wiek XX i dwie wojny światowe. Podczas tej pierwszej w rejonie miasta doszło do ciężkich walk pomiędzy Austrią a Rosją, z kolei II wojna światowa przyniosła zagładę miejscowej społeczności żydowskiej. Jakie zabytki do dziś przypominają nam o czasach świetności Kraśnika?
Kraśnik i jego atrakcje. Co koniecznie trzeba zobaczyć w tym mieście?
Zwiedzanie Kraśnika może się okazać bardzo ciekawym doświadczeniem dla wszystkich miłośników historii. Pięknie prezentuje się tu parafialny kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, mogący się pochwalić historią sięgającą XV wieku. Dziś jest on znanym sanktuarium maryjnym, a znajdująca się w nim ikona cieszy się wielkim szacunkiem wiernych. Na uwagę zasługuje również barokowy klasztor oraz kościół św. Ducha z połowy XVIII wieku, będący jedną z ciekawszych pamiątek z czasów Zamoyskich. W jego wnętrzu wyróżniają się rokokowe ołtarze boczne oraz ołtarz główny, w którym umieszczony został współczesny obraz ze sceną Zesłania Ducha Świętego. O mieszkających tu do czasów II wojny światowej Żydach przypominają z kolei dwie synagogi: Mała i Wielka. Są one cennymi zabytkami, którym z pewnością warto poświęcić swój czas. Warto też wybrać się na ulicę Szewską, przy której znajduje się nowy cmentarz żydowski, założony w XIX wieku.
A tutaj możesz zapoznać się z tym, jakie czekałyby na Ciebie atrakcje podczas wycieczki do Tarnowa.