Doceniona przez polskich turystów Słowacja może zaskoczyć swym pięknem oraz różnorodnością. Wycieczki po tym kraju mogą stać się wielką przygodą dla miłośników malowniczych terenów oraz historycznych miasteczek. Miastem, w którym z pewnością warto się zatrzymać choć na chwilę, są Lipany. Jakie atrakcje turystyczne czekają tu na turystów?

Lipany dla turystów

Lipany są jedną z najciekawszych miejscowości na terenie słowackiego Szarysza. Położone w dolinie górnej Torysy przyciągają bliskością Gór Czerchowskich i Lewockich. Choć turystyka dopiero się tu rozwija, noclegi można znaleźć w coraz liczniejszych hotelach oraz prywatnych kwaterach. Sprawnie działająca komunikacja sprawia, że Lipany są doskonałym punktem dla tych, którzy chcą organizować wycieczki po okolicy. Jakie miejscowości warto odwiedzić? Czym mogą zachwycić same Lipany?

Lipany i ich atrakcje turystyczne

Lipany mogą się pochwalić długą historią, którą potwierdzają liczne znaleziska archeologiczne. Wiadomo, że już w paleolicie często pojawiał się tu człowiek, choć powstanie samej osady datowane jest dopiero na przełom XIII i XIV wieku. Początkowo była to duża wieś, jednak dzięki bliskości szlaków handlowych Lipany dość szybko awansowały do roli miasta. Dzięki targom i jarmarkom szybko stały się jednym z najważniejszych ośrodków handlowych w tej części kraju. Z ciekawą zabudową o historycznym charakterze można się z Lipanach zetknąć do dziś. Najcenniejszym zabytkiem jest tu kościół św. Marcina z XIV wieku, którego wizytówką jest wspaniały portal. W jego wnętrzu można podziwiać gotyckie i renesansowe nagrobki dawnych panów miasta i okolicznych ziem, a każdy z nich jest ciekawym i zasługującym na uwagę dziełem sztuki.

Polska w strefie Schengen a turystyka.

Wędrówki po okolicy

Lipany, które przyciągają swym charakterem, mogą się też pochwalić piękną okolicą. Ciekawym celem wycieczki dla goszczących w tym mieście turystów są dość liczne na tym terenie ruiny zamków. Wzgórze Zamok czy Hradok nad Hanigovacami to ważne punkty na turystycznej mapie tego rejonu. Za najcenniejszy zabytek uchodzą jednak ruiny zamku z XIII wieku, które można ujrzeć w Pławcu. Wśród miasteczek kuszących ciekawymi zabytkami w tej części Słowacji wyróżnia się Brezovica. To jedna z najstarszych miejscowości na tym terenie, a liczne zabytki są na to najlepszym dowodem. Gotycki kościół Wszystkich Świętych z XIV wieku jest tu obiektem najważniejszym, choć warto też odwiedzić ciekawy dworek z XIX wieku.

Choć turystyka w Lipanach i najbliższej okolicy dopiero się rozwija, biura podróży już dostrzegły niezwykły potencjał tego miejsca. Wycieczki, dzięki którym można poznawać najciekawsze zakątki Słowacji cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem, a chętnych na podróż wśród dawnych zamków nie brakuje.